Animační dílna 1. díl

📌 Animovaná tvorba má u nás silnou tradici. Pravděpodobně se vám vybaví filmové ateliéry ve Zlíně nebo jména jako Jiří Trnka, Miroslav Štěpánek, Břetislav Pojar, Karel Zeman či Jiří Švankmajer. Třeba jste také zaznamenali cenami ověnčený český krátkometrážní film Dcera. Možná dokonce mnozí z vás sami ve škole na rožky tlustých učebnic pečlivě okénko po okénku kreslili rozfázovaný pohyb jednoduchých postaviček, aby pak vznikl několikavteřinový film (a učebnice tak zvýšila svoji hodnotu pro budoucí generace).

💡 Jedním z nejznámější druhů animace je tzv. »stop motion animace«, neboli okénková anebo fázová. Animovaný objekt je mezi jednotlivými snímky ručně upravován a posouván o malé úseky tak, aby po spojení snímků za sebe, vznikla iluze pohybu. Stejným způsobem jsou dělané například některé trikové sekvence slavné Cesty do pravěku, která v lecčem předběhla svoji dobu. Mimochodem říká se, že udělala velký dojem na mladého Stevena Spielberga (ano, Jurský park) Film totiž běžel ve své době v kinodistribuci dokonce i v USA.

 

1️⃣ CO BUDE POTŘEBA?

   V podstatě si vystačíte jen s tabletem či mobilem, který má v sobě zabudovaný fotoaparát, free verzí aplikace Stop Motion Studio pro Android nebo iPhone a např. postavičkami ze stavebnice LEGO. Anebo použijte jakoukoliv jinou stavebnici, igráčky, bárbíny, postavičky vystříhané z papíru (to je zase plošková animace, o té zítra více), lze použít v podstatě cokoliv, co doma najdete. Třeba celý obývák.

 

2️⃣ STOP MOTION STUDIO

   Ze všeho nejdříve si do mobilu nainstalujte aplikaci "Stop Motion Studio". Bohatě postačí free verze, kterou najdete v "Obchod Play" na svém chytrém telefonu s Androidem (kdo má iPhone, najde aplikace na App Store). Možností jak jednotlivé snímky pospojovat za sebe je více, ale tato je ta nejrychlejší. Program je uživatelský příjemný a není složitý. Zvlášť neplacená verze :D

Ovládání:

  • + new movie - začnete vytvářet svůj první film,
  • kliknutím na kamerku v pravém horním rohu započnete práci,
  • jednotlivé snímky se fotí červeným kolečkem,
  • ozubené kolečko vlevo dole je nastavení, v základní verzi můžete nastavit frame rate nebo poměr stran filmu (třeba širokoúhlý),
  • ikonkou s mikrofonem můžete k videu připojit zvuk.

   Frame rate u animace obvykle bývá 12 snímků za vteřinu. To znamená, že pro jednu vteřinu výsledného filmu, musíte udělat s postavičkou dvanáct malých změn-fotek. Běžný hraný film má obvykle 24 snímků. Pokud by to bylo pro začátek příliš pracné, můžete ubrat, výsledný pohyb ale nebude tak plynulý.

   Pokud máte natočeno, vraťte se do základního menu, a film exportujte a sdílejte (pošlete si jej třeba emailem do počítače).

   Pro začátek postačí pár vteřin, je důležité se hlavně bavit, zkoumat a zkoušet, co vše se dá animovat.

 

3️⃣ PŘIPRAVTE SI SCÉNU

   Důležité je, aby byla kamera (fotoaparát) po celou dobu přesně na tom samém místě. Pokud nemáte stativ, přilepte si třeba fotoaparát na hranu stolu a animujte dole pod stolem na koberci. Ideální jsou sluchátka s dálkovou spouští. Zamezíte tím tomu, aby se vám po každé fotce telefon o malinký kousek pohnul.

   Součástí každého natáčení je osvětlení scény. Pokud budete spoléhat pouze na denní světlo, může se stát, že při delší práci bude intenzita světla klesat a projeví se to na posledních snímcích. Nebo bude u některého snímku zrovna pod mrakem, můžete si stínit... Řešením je stolní lampička, která zajistí konstantní světlo ve všech záběrech. Můžete přes ni přelepit tenký papír, který poslouží jako difuzér a zjemní stíny.

 

4️⃣ NATOČTO

   Pro případ, že to bylo příliš textu, tady je video návod, který vytvořili kluci z Galerie Sladovna v Písku. Je tam všechno. Dalším super návodem je toto video.  Autor využil postavičky ze stavebnice LEGO. Je to sice v angličtině, ale mluvené slovo není v tomto případě tak důležité. Jak vypadá plošková animace (vystřihnuté postavičky z papíru) mrkněte tady. A na závěr tu máme dokonce jeden tutoriál v češtině od mladého animátora.

  Hlavně si to ale užívejte. Vzniká vám pod rukama totiž film! 

Sdílet