Animační dílna 2. díl

📌 PLOŠKOVÁ ANIMACE

   Metoda spočívá ve skládání jednotlivých snímků z připravených dvourozměrných rekvizit, například postavičky vystřihnuté z papíru, nebo tvarů vystříhaných z textilu.

   Z českých tvůrců pracoval takto třeba Zdeněk Smetana (Rákosníček). Ze zahraničních například Terry Gilliam (Monty Pythonův létající cirkus). Mimochodem seriál Městečko South Park, který také používá ploškovou animaci, je zajímavý tím, že první díl byl natočen klasicky - ručně, ale pak tvůrci přešli k počítačové animaci a pomocí ní natočili zbylé díly.

 

💡 CO BUDETE POTŘEBOVAT?

   Budete potřebovat především dvojrozměrné papírové loutky. Buď si je můžete sami namalovat (v tom případě potřebujete čtvrtku papíru a kreslicí potřeby). Nebo pokud znáte a máte rádi Mlsné medvědí příběhy (platí spíš pro děti), můžete si stáhnout a vytisknout na konci přiložené loutky medvědů. Pokud se vám nechce nic malovat a nejste ani fanoušci nedvědů, zkuste prolistovat třeba starý obrázkový časopis nebo kalendář a použijte něco z něj. Krajinky z kalendářů mohou výborně posloužit jako pozadí.

   Dále potřebujeme papírovou lepicí pásku a lepicí hmotu – pro uchycení loutek. To aby se nekontrolovaně nehýbaly.

 

POSTUP

  1. Všechny součásti prostředí si vystřihněte.
  2. Louky musí mít oddělené končetiny, aby s nimi šlo pohybovat.
  3. Pozadí si buď namalujte nebo vystřihněte ze starého kalendáře nebo časopisu a přilepte na podložku (stůl, podlaha) papírovou páskou, aby se vám nehýbalo.
  4. Co se nemá hýbat, fixujte lepicí hmotou.
  5. Umístěte mobil/tablet se StopMotionStudiem do stojanu. V případě, že animujete na zemi, připevněte na hranu židle nebo stolu.
  6. Oživte loutky:)

 

💡 RYCHLOST POHYBU LOUTEK

   Ovlivníte ji tak, že to nejpomalejší posunete v každém snímku jen o malý kousek, to nejrychlejší o kus větší.

 

💡 EMOCE

   To už je trochu pokročilejší metoda, ale pokud chcete, aby vaše postava vyjadřovala emoce, namalujte pro ni i nejrůznější výrazy. Buď celého obličeje nebo jen jeho částí (zavřené oči, otevřená ústa, zdvižené obočí) a s těmi také pracujte.

 

💡 PINZETA

   Pro posouvání papírových loutek se výborně hodí pinzeta.

 

💡 JAK PŘIDAT HUDBU

   Hudba je důležitou součástí každého filmového díla. Free verze StopMotionStudia sice neumožňuje přidávat hudbu přímo, ale můžete ji k exportovanému videu přidat na https://clideo.com/add-audio-to-video

 

📌 VÍKENDOVÉ TVOŘENÍ

   Pokud jsme vás trochu inspirovali a rozhodnete se, že přes víkend zkusíte vlastní film, budeme moc rádi, pokud nám napíšete, jak vám to jde anebo se rozhodnete v pondělí s námi o výsledek podělit! Nabídka předvedení díla v kině na velkém plátně stále platí!

 

Pozn.: zdroj obrázků MFF Juniorfest a Aerofilms (Mlsné medvědí příběhy)

Příloha Velikost
Mlsné medvědí příběhy - loutky medvědů476.08 KB 476.08 KB
Sdílet