Četnická stanice

Četnická stanice

Nejen milovníci seriálu Četnické humoresky mohou zavítat do Kuřimi na Brněnsku. Přímo na hlavním průtahu obcí od Brna na Tišnov najdou četnickou stanici z první republiky. Skupina přátel historie věnuje každou volnou minutu svého volného času tomu, aby přenesla kousek četnické historie do dnešních dní. A daří se jim to na výbornou.

 Víkend začíná na kuřimské četnické stanici už v pátek v 15 hodin. Konec zavírací doby není pevně stanoven. Obvyklá je 22. hodina, ale četníci si s příchozími rádi budou povídat třeba do jedné hodiny v noci, pokud budou mít zájem. 

Pravidelně je pak otevřeno v sobotu a v neděli od 9 do 22 hodin. I ve víkendové dny ovšem platí, že v případě zájmu zůstane služebna otevřená déle. Během víkendů se také pořádají různé dobové akce se zaměřením na prvorepublikový život. Návštěvník se tak může vracet opakovaně a pokaždé poznat a zažít jiný kousek historie.

Hlavní motivací, proč se milovníci prvorepublikové historie pustili v Kuřimi do díla, byla orientace na mladou generaci. Vedle samotné exkurze chtějí připomenout, že za dnešní hodnoty a svobody v minulosti někdo trpěl a řada lidí musela obětovat i svůj život. "Toto povědomí mladé generaci tak trochu chybí," vysvětluje zástupce velitele Aleš Medek.

Důležitá je podle něj také národní hrdost, kterou se parta nadšenců snaží svým dílem podporovat. Práce na četnické stanici neutuchá a tak se v letošním roce zájemci dočkají vybudování další, třetí prohlídkové místnosti. Nikdo z prohlídky navíc neodejde s prázdnou. Kromě hezké pokuty čeká na návštěvníky také upomínková pohlednice.

GPS
49.2971067N, 16.5266647E
Kuřim

Tišnovská 45, 664 34 Kuřim