Kuřimské štoly

Kuřimské štoly

Systém protileteckých štol pod kuřimským kopcem Záruba byl vybudován ke konci 2. světové války v roce 1944 a počátkem roku 1945. Kryty pro své zaměstnance se zde rozhodl vybudovat závod Zbrojovky – v plánu bylo přenést do podzemních prostor pod krycím názvem Axinit i část výroby. Budování štol však nebylo pro nedostatek času dokončeno. Během osvobozovacích bojů na přelomu dubna a května 1945 v nich našlo bezpečný úkryt mezi 2 – 3 tisíci obyvatel Kuřimi i okolních obcí.

Z komplexu chodeb je však zpřístupněná jen malá část o délce zhruba 110 metrů. Starosta celkovou délku chodeb odhadl na více než kilometr. Kromě zpřístupněné části nejsou ostatní vstupy do chodeb nijak upravené, jen byly kvůli bezpečnosti zavaleny hlínou. V roce 2020 by mělo dojít k zahájení prací pro zpřístupnění dalších částí štol. Nejde totiž jen o odstranění závalů, ale dokonce i prokopání chybějících částí. Němci totiž na konci války nestihli podzemní prostor dokončit, to je například případ krajních štol, kde bude třeba desítky metrů skály prokopat.

Přijďte na komentovanou prohlídku unikátní štoly z 2. světové války v kopci Záruba. Zažijte atmosféru náletu, vyhlaste  poplach.

Ve štole je teplota kolem 8 °C, doporučujeme teple se obléct a vzít si pevnou obuv.

Parkování je možné u Kauflandu, z parkoviště je to ke štole cca 5 minut chůze.

Ke vstupu na prohlídku je nutné řídit se aktuálně platnými předpisy

GPS
49.3082269N, 16.5380133E
Kuřim

Pod Zárubou 221, 664 34 Kuřim