PP Podkomorské lesy

Moravské Knínice

Přírodní park Podkomorské lesy zahrnuje rozlehlé lesní komplexy. Středem protéká řeka Svratka. Ze západu je ohraničen Boskovickou brázdou, která odděluje brněnský masiv od Českomoravské vrchoviny.

Jižní část

V jižní části se nachází nejvyšší kopce přírodního parku - Kopeček (479) a Lipový vrch (478). Lesní silnička od Masarykova okruhu přes Říšovu studánku na Rakovec umožňuje projetí lesů na kole i za největšího mokra. Několik zdejších míst nám připomíná, že se nacházíme v kraji Pohádky máje - Ríšova a Helenčina studánkaPodkomorská myslivna  Ve vrcholových partiích se v zimě na brněnské podmínky poměrně dlouho udržuje sníh a bývají zde vyjety pěkné běžecké stopy. Běžkařsky se dá využít i zamrzlá hladina přehrady. Na skalním ostrohu nad přehradou stráží zdejší okolí majestátný hrad Veveří, v jehož panství veverském bývaly v dávných dobách seskupeny všechny okolní obce.

Severní část

Severní část, krom pláží na břehu přehrady a cesty vedoucí v blízkosti nádrže přes skály u Zouvalky až do Bítýšky, je poměrně málo navštěvovaná, a tak zde lidé mohou nalézt příjemný klid. Obrovskou část oblasti zabírá velká oplocená lesní obora ve vyšších partiích kopců Trnůvka a Kuňky. V oboře, oficiálně pojmenované Přehrada, je množství volně pobíhající lesní zvěře. V noci je sem zakázán vstup a pohybovat se smí jen po zpevněných cestách. Zajímavým je poutní místo U Tří křížů (v blízkosti obce Chudčice), kde kdysi stávala kaplička a kde se můžete napít z pramene zázračné vody.

GPS
49.2485356N, 16.4734656E
Moravské Knínice